často kladené otázky

často kladené otázky

Čo je Centrum starostlivosti o prostatídu v Bratislave?

TPCC je jediné centrum na Slovensku určené výlučne na hodnotenie a liečbu chronickej syndrómu prostaty / syndrómu chronickej panvovej bolesti (CP / CPPS). Centrum riadi praktický lekár Dr. Miguel Llano a Ilia Kaploun, RN (Urologický praktikant z Ruska).


Čo je to prostatitída?

Prostatitída ako výraz znamená „zápal prostaty“. Prostatitída môže byť akútna a chronická. Väčšina mužov trpí chronickou prostatitídou.

Toto je veľmi bežný stav na celom svete. Odhaduje sa, že až 25% všetkých mužov malo niekedy v živote príznaky prostatitídy. Kedykoľvek asi 10 - 14% mužov v komunite pociťuje niektoré príznaky podobné prostatitíde.


Aké sú príznaky chronickej prostatitídy (CP)?

CP sa môže prejavovať mnohými príznakmi. Tieto možno rozdeliť na systémové a miestne .
Je dôležité poznamenať, že tieto príznaky sa netýkajú výlučne prostaty. Preto je počas počiatočného hodnotenia nevyhnutné určiť, či muži prejavujú príznaky spôsobené prostatitídou alebo iným zdravotným problémom, ktoré prejavujú rovnaké príznaky.

Systémové príznaky:

Muži sa často sťažujú na nevoľnosť, nízku hladinu energie, únavu, apatiu, zimnicu, nočné potenie, nedostatok motivácie a depresiu. Symptómy sexuálnej dysfunkcie, ako napríklad nízka sexuálna motivácia alebo strach z intímnych vzťahov.

Miestne príznaky:

• Bolesť
u pacientov s CP sa často sťažuje na tupú, pulzujúcu bolesť; pocit podráždenia; alebo ťažkosť. Môže sa nachádzať kdekoľvek v dolnej panvovej oblasti (krčné chrbty, oblasť ochlpenia, perineum a spodná časť chrbta), pohlavné orgány (penis, miešok). Niekedy vyžaruje boky, stehná alebo horné brucho. Bolesť zvyčajne prichádza a odchádza a mení sa v intenzite. Mnoho pacientov by malo „dobré“ dni striedajúce sa so „zlými“ dňami. Muži si často neuvedomujú, čo môže vyvolať „zlý“ deň.

• Void
Najčastejšie príznaky sú: frekvencia; naliehavosť; pálenie pri močení; slabý prietok moču; pocit neschopnosti úplne vyprázdniť močový mechúr; a je potrebné vstávať v noci častejšie, než je obvyklé, aby sa zrušila. Tieto príznaky sú zvyčajne perzistentnejšie a zasahujú do každodenných aktivít života.

• Sexuálna dysfunkcia
Niektorí muži s prostatitídou sa sťažujú na problémy so získaním a / alebo udržaním erekcie so sexuálnou aktivitou.
Existujú aj ejakulačné ťažkosti, ako je rýchla (predčasná) ejakulácia a bolesť alebo nepohodlie po ejakulácii alebo krátko po nej. Bolo hlásené, že až 50% mužov so symptómami prostatitídy sa sťažuje na ejakulačnú alebo po ejakulačnú bolesť.


CP je veľmi ťažké liečiť. Je nevyhnutné liečiť prostatitídu čo najkomplexnejšie. Je možné niekoho vyliečiť z prostatitídy. Kľúčom k úspešnej liečbe je predovšetkým zistiť, čo ju spôsobilo. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch môže byť ťažké zistiť príčinu. Správne vyhodnotenie a dôsledná liečba však môžu priniesť dobré / vynikajúce výsledky pre väčšinu našich pacientov.

Dá sa vyliečiť prostatitída?


Jedným z najdôležitejších nástrojov na diagnostiku prostatitídy je podrobná anamnéza vašich príznakov, anamnéza všeobecne, sexuálny život, životný štýl a stravovacie návyky. Museli by sa posúdiť všetky tieto aspekty života, či majú pre stav nejaký význam alebo či majú nejaký vplyv.

Cielené fyzické vyšetrenie vonkajších genitálií a panvovej oblasti môže lekárovi poskytnúť veľa vodítka.

Ako je diagnostikovaná prostatitída?


Prostatitída je zápal prostaty.

BPH (benígna prostatická hyperplázia) je benígny rast nádoru vo vnútri prostaty, ktorý vedie k zväčšeniu prostaty. BPH nie je normálne príčinou, aj keď môže mať za následok mnoho príznakov moču, ktoré sa často vyskytujú pri prostatitíde. Je to veľmi časté zistenie, že muži starší ako 45 rokov často trpia obidvoma stavmi súčasne.

Ako sa líši prostatitída od BPH?


Aké sú príčiny prostatitídy?

Najčastejšou príčinou CP je zavedenie patogénnych baktérií do prostaty. Prakticky každý človek, ktorý mal pohlavný styk s akýmkoľvek partnerom bez použitia kondómu, prestáva byť „sterilný“. To znamená, že jeho prostata sa často stáva kolonizovaná viac ako jedným typom baktérií. Za týchto okolností baktérie putujú do prostaty cez močovú trubicu. Menej bežnou cestou, ktorou sa môže prostata kolonizovať baktériami, je krvný obeh. V tomto prípade by sa baktérie ukladali do prostaty cestovaním z iných infikovaných častí tela, napríklad z dolných čriev, žlčníka, infikovaných ďasien alebo zubov.

Je pravdepodobné, že iné faktory zohrávajú úlohu, ako je:
• anatomických odchýlok (tesný hrdla močového mechúra, močovej trubice zúženie a tesného / zapálené predkožka (phimosis, balanitídy);
• história mechanického poranenia dolných panvy (cyklistika, lodičky, ovládanie ťažkých stroje a jazda na koni),
• nezreteľné sexuálne správanie, nadmerné požívanie alkoholu a drog,
• silný stres (manželský nesúlad, nezamestnanosť, náročné zamestnanie atď.),
• oslabený imunitný systém v dôsledku iných chronických chorôb a / alebo liekov,
• gastro - poruchy tráviaceho traktu (IBS, kolitída, zápcha atď.).

Uviedli sme len niekoľko dôležitých faktorov, ktoré môžu hrať úlohu pri podpore prostatitídy a symptómov podobných prostatitíde. Na určenie toho, ktoré konkrétne faktory sú relevantné v konkrétnom prípade jednotlivca, je potrebné veľmi dôkladné posúdenie.


Existuje celý rad dostupných procedúr, tradičných aj netradičných. Výzvou je nájsť najlepšiu liečbu pre jednotlivého pacienta.

Ak existuje náznak, že bakteriálna infekcia hrá úlohu vo vašich príznakoch, potom by antibiotiká boli prvou líniou liečby. Možno ich kombinovať s jedným z protizápalových liekov a so sériou masáží / drenáží prostaty.

Ak sú problémy s prechodom moču, často sa predpisujú alfa-blokátory. Pomáhajú uvoľňovať hladké svaly v prostate a krku močového mechúra, a preto zlepšujú močenie.

Existujú pacienti s CP, u ktorých sa vyvinie svalové napätie panvového dna, čo by sa mohlo prejavovať ako neustála bolesť v perineu, ako aj dysfunkcia močenia. Títo pacienti môžu mať prospech z fyzioterapie, naťahovacích cvičení, jogy, biofeedbacku a akupunktúry. Nezabudnite, že pred zahájením alternatívnych liečebných postupov je veľmi dôležité dôkladne ich vyhodnotiť.

Fytoterapia sa používa aj na liečbu CP. Naše skúsenosti ukazujú, že je najužitočnejšia u pacientov s CP, keď ich stav nie je v aktívnej fáze zápalu. Bylinné liečivá sa často odporúčajú pri „udržiavacej terapii prostaty“, aby bola prostata zdravšia.

Ako liečite prostatitídu?


Čo môžem urobiť pre zníženie príznakov prostatitídy?

Priama príčina stavu nie je dobre známa, vieme však, že chronický zápal prostaty je spôsobený zavedením baktérií do žľazy. Prostata sa často stáva kolonizovanou s viac ako jedným typom baktérií - väčšina vstupuje do žľazy cez močovú trubicu.


Je možné zabrániť prostatitíde, ak začnete veľmi skoro vo svojom živote udržiavaním zdravého životného štýlu (tj správna strava, pravidelné cvičenie a bezpečný sex).

Dá sa predísť prostatitíde?


Ak máte aktívnu infekciu v prostate, môže sa vyskytnúť aj v semennej tekutine. Ak sa zúčastňujete sexuálneho styku s niekým bez kondómu. infekcia sa môže preniesť na inú osobu. Nemalo by to nevyhnutne spôsobiť žiadne príznaky u vášho partnera.

Váš partner sa napriek tomu môže stať chronickým nosičom infekcie a odovzdať ho späť pri nasledujúcich sexuálnych stretnutiach bez kondómu.

Je prostatitída nákazlivá?


Ak trpíte chronickou prostatitídou, ktorá nie je vo veľmi aktívnej fáze zápalu, nie je potrebné ukončiť žiadnu sexuálnu aktivitu. Najmä frekvencia pohlavia môže mať vplyv na vaše príznaky. To, či mať viac či menej pohlavia, sa musí určiť na individuálnom základe počas komplexného hodnotenia.

Mal by som mať sex, ak mám prostatitídu?