Príčiny prostatitídy

Príčiny prostatitídy

Príčiny prostatitídy

Priama príčina stavu nie je dobre známa, ale vieme, že chronický zápal prostaty je spôsobený zavedením baktérií do žľazy.

Prostata sa často stáva kolonizovanou s viac ako jedným typom baktérií - väčšina vstupuje do žľazy cez močovú trubicu.

Baktérie môžu tiež vstúpiť do prostaty krvným obehom z iných infikovaných oblastí tela, ako je napríklad spodná časť hrubého čreva, žlčníka, dutín a infikovaných ďasien a zubov. Akonáhle sú v žľaze, baktérie bývajú v malých váčkoch (acini), ktoré sa upchávajú hnisom a spôsobujú zápal, opuch a samozrejme bolesť. Vrecká, teraz naplnené hnisom, sa uzavrú a bránia prirodzenému imunitnému systému tela a prirodzenému toku krvi vniknúť do žľazy. Ak sa krv nemôže dostať dovnútra, potom to znamená, že antibiotiká nemôžu veľmi dobre preniknúť do prostaty. Ďalej, prívod kyslíka nie je dostatočný na stimuláciu regresie zápalu a baktérie prítomné v žľaze sa často zakrývajú ochranným povlakom (biofilm), ktorý robí antibiotiká neúčinnými.

V niektorých prípadoch, keď muži majú takzvanú „nebakteriálnu prostatitídu“, môže byť zápal podporený hubovou infekciou prítomnou v prostate alebo spätným tokom moču alebo semennej tekutiny z močovej trubice.

Príčiny prostatitídy (prehľad): 

 • Chronická bakteriálna prostatitída (CBP)
  CBP je spôsobená baktériami a príznaky sú podobné ABP, zvyčajne však nie sú také závažné alebo náhle.

 • Nebakteriálna prostatitída (NBP)
  NBP má rovnaké príznaky ako CBP, ale jej príčina nie je známa.

 • Zápalové CP.
  Nemôžeme zistiť žiadne baktérie v moči alebo v prostatickej tekutine (to neznamená, že tam nie je), ale nachádzame hnisové bunky (WBCs) na mikroskopii EPS (Expressed Prostatic Secrition) alebo moču.

 • Nezápalové CP.
  Nemôžeme zistiť žiadne baktérie ani v moči, ani v EPS a EPS / moč vyzerajú normálne (žiadne mikroskopické vzorky WBC). Nezápalová prostatitída sa často označuje ako syndróm chronickej panvovej bolesti. Muži trpiaci syndrómom chronickej panvovej bolesti sú často vážne postihnutí týmto stavom do tej miery, že sa uchyľujú k užívaniu omamných látok na zvládnutie bolesti a u niektorých sa u nich vyvinie závislosť od drog. V týchto prípadoch je dôležité stanoviť správnu diagnózu. Môže to byť nejaká iná porucha, nie prostatitída, ktorá je zodpovedná za ich bolesť. S týmito mužmi sa možno roky zle zaobchádzalo.

Poznámka: Nie je neobvyklé, že muži s BPH majú aj chronickú prostatitídu, čo môže viesť k zavádzaniu pacientov a ich lekárov, čo môže viesť k neúčinnej liečbe tohto stavu.