O prostatitíde

O prostatitíde

Prostata

Prostata je žľaza mužského reprodukčného systému. Je pomerne malý, má veľkosť a tvar vlašského orecha a je situovaný tesne pod močovým mechúrom obklopujúcim časť močovej trubice. Močová trubica je trubica, ktorá umožňuje močenie z močového mechúra penisom počas močenia.

Samotná žľaza sa skladá zo stoviek malých vakov (acini), ktoré vylučujú prostatickú tekutinu. Hladké svaly obklopujúce prostatu sa začínajú sťahovať počas ejakulácie a vytlačujú prostatickú tekutinu do močovej trubice, kde sa zmiešajú so spermiami a potom sa vytlačia z penisu. Prostatická tekutina, bohatá na mnoho prvkov, poskytuje výživu spermiám a pomáha ju splodiť.


Potenciálne problémy

Ako muži starnú, je prostata náchylná k:

Prostatitída
Akútny a chronický zápal prostaty.

Benígna prostatická hyperplázia (BPH)
Zväčšená prostata, ktorá obmedzuje tok moču obmedzením močovej trubice; to má za následok časté močenie a slabosť prúdu moču. Takmer všetci muži zažijú BPH s vekom.

Rakovina prostaty

  Poznámka: Nie je neobvyklé, že muži s BPH majú aj chronickú prostatitídu, čo môže viesť k zavádzaniu pacientov a ich lekárov, čo môže viesť k neúčinnej liečbe tohto stavu.

   Čo je to Prostatitída?

   Je to záhadné, mätúce a ťažké ochorenie, ktoré opisuje súbor príznakov charakterizovaných bolesťou a nepohodlím v slabinách a genitálnej / močovej oblasti mužského tela.

   Akútna prostatitída  je zriedkavá a zvyčajne postihuje mladších mužov, ktorí nikdy nemali problémy s prostatou. Medzi príznaky patrí bolesť v dolnej časti panvy, semenníky a / alebo perineum (oblasť medzi mieškom a análnym otvorom); horúčka; časté nutkanie močiť; a pocit pálenia pri močení. Zapálená prostata občas napučí a zablokuje močovú trubicu do tej miery, že osoba nemôže močiť napriek tomu, že má plný močový mechúr. Tento stav sa označuje ako akútna retencia moču a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc a vyprázdnenie močového mechúra. Akútna prostatitída sa vyskytuje, keď sa baktérie dostávajú do prostaty, buď močovým traktom alebo krvným obehom z iných častí tela.

   Dobrou správou je, že akútna prostatitída sa dá liečiť okamžitou liečbou správne vybraných antibiotík a počas niekoľkých týždňov liečby môže pacient očakávať úplné uzdravenie.

   Chronická prostatitída  je iný príbeh. Je to veľmi bežné. Na základe nedávnych epidemiologických štúdií sa v celosvetovom meradle každoročne na svete vyskytuje približne 8 miliónov ambulancií súvisiacich s prostatitídou. Ako budete čítať, na nasledujúcich stranách, hoci je veľmi ťažké vyliečiť niekoho týmto ochorením, je možné ho účinne liečiť, takže bolesť a ďalšie príznaky sa výrazne znížia a muži znovu získajú svoju normálnu kvalitu života.